Akita Inu Tarihçesi

/Akita Inu Tarihçesi
Akita Inu Tarihçesi2017-08-27T18:00:55+00:00

Akita Inu Tarihçesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

AKİTA KÖPEĞİNİN KORUMA ALTINA ALINMASI VE GELİŞTİRİLMESİ

hachiko akita inu tarihçesi Akita Inu Tarihçesi hachiko 26 300x200

hachiko

İkinci Dünya Savaşı devam ederken ortaya çıkan gıda kıtlığı veülkedeki askerlerin köpeklerin kürklerine olan ilgisi sebebi ileakita nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.Savaşsebebi ile Amerika’dan gelen sivil ve askeri kişiler bu köpekleriniriliğinden etkilenmişlerdir.. Bu ilgi öyle bir şekilde artmıştı ki ,akitaların koruma altına alınmasını sağlamıştır. Savaşın bitmesiyle sadece 2 farklı ana akita kan hattı kalmıştır, bunlar Dewa veIchinoseki kan hatlarıdır. Dewa hattı Akidate-en den gelen birköpek olan Dewa-go’ya dayanmaktadır. Kuniro Ichinoseki ninsahip olduğu Ichinoseki kan hattı ise Ichinoseki-go’dangelmektedir. Dövüş yaptırılan akita köpeklerinin, Tosa dövüş köpekleri ile çaprazlanması ile ortaya çıkan Gamata diyeadlandırılan dövüş köpeği Shin’e kadar Ichinoseki kan hattınındayandığı Mutsuo Okada tarafından araştırılmıştır. Tosa dövüşköpekleri ile eşleştirilmesinin sebebi daha güçlü iri dövüşköpekleri elde etmek içindir.

Kongo-go isimli köpeğin gelişmesiyle Dewa kan hattı çoğalmayabaşlamıştır. Kongo-go’yu Heihachi Hashimoto nunsahiplenmesinden sonra ‘’Ulusal Hazine olan Kongo-go Köpeği’’ olarak tanıtılmıştır. İkinci Dünya Savaşının bitmesiyle insanlarındikkatini Akita ırkına çekmesi sebebi ile Hashimoto’ya itibargösterilmektedir. Akita köpeklerindeki homojenite-yeknesaklıkeksikliği sebebi ile Japonya’da ki üreticiler akita ile japon köpektipini belli bir düzene sokmaya çalışırken çok sıkıntılarlakarşılaşmışlardır.

Dewa kan hattı “Alman Shepherd-Çoban Köpeği” ne benzetilmiş, Ichinoseki kan kattı ise ‘’Mastif’’ olarak sınıflandırılmıştır. Bununen büyük sebebi akita ırkını belli standartlara oturtmayaçalışmaktır. Kongo go kan hattından gelen Dewa kan hattıyaklaşık 10 yıl içerisinde kaybolmuş ve büyük bir endişeye sebebolmuştur. Goromaru ve Tamakuno kan hattından gelen Ichinosekikan hattındaki köpekler Dewa kan hattının boşluğunu doldurmuşlardır.

AMERİKA’YA GÖTÜRÜLEN AKİTA KÖPEKLERİ

Helen Keller Akita inu Hozonkai’ (AKIHO) de son derece yetkili bir isimdir. Ogasawara’dan Kamikaze-go isimli bir akita köpeğinihediye olarak aldığı ve yaklaşık 1935 li yıllarda Amerika’ya geldiği düşünülmektedir. Ne yazık ki Kamikaze go bulaşıcı bir hastalık yüzünden hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine Japonyadan Kamikaze go nun yerine abisi Kenzan go Hellen Keller a 1940 lı yıllarda gönderilmiştir. İkinci Dünya Savaşından sonra 1950 li yılların başlamasıyla Amerika ya fazla sayıda Akita köpeği getirilmiştir. Bu akitaların çoğunluğu Kongo go tipinin özelliklerine sahip köpeklerdir. 1990 lı yıllarda Amerika’da bulunan Akita üreticileri Japonya daki köpek üretimi konusunda farklı eğitimler almışlardır. Bunun sonucunda 13 Nisan 1992 de AKC kuruluşu, Japon Köpek Klübü nü (JKC) nü tanımıştır.

AMERİKAN AKİTA ÖZELLİKLERİ

Amerikan Akita akita inu tarihçesi Akita Inu Tarihçesi amerikan akita 200x300

Amerikan Akita

Amerikan Akita’sı karekter olarak biraz daha ciddi ve daha sertbir köpektir. Genetik olarak Japon akitaya benzese de çok fazlabekçilik yapma özelliği bulunmamaktadır. Amerikan Akitalarspitz gurubunun en büyük köpekleridir. Erkekler 65-71 cm aralığında dişiler 62-68 aralığında dır. Erkekler yaklaşık 45-55 dişiler ise 35-50 kilo aralığındadırlar. Bu büyük yapılı köpeklergüçlü, ağırbaşlı ve akıllı bunun yanında inanılmaz temiz birırktır.Birinci derece koruma köpeği olarak kullanılır. Yapısalolarak dik kulakları orantılı vücudu, kıvrılan ve belinin üzerinedüşen kuyruğu ile çok asil, yakışıklı ve ilgi çeken birköpektir.Amerikan Akitalar büyük ve üçgen şeklinde kafayapısına, çok büyük olmayan orantılı dik kulaklara sahiptir. Güçlüve kalın bir boyun yapısı ile akitalar heybetli bir duruşasahiptir.Belirli bir renk standartı yoktur birçok renkte ve tondaolabilir hatta aynı anda birkaç rengi üzerinde taşıyabilir. Bu ırkçok akıllı olmasına rağmen eğitiminde deneyim ve ısrarcı olmayıgerektirir.