Aşı Takvimi

/Aşı Takvimi
Aşı Takvimi2017-08-30T02:04:07+00:00

Aşı Takvimi

Daichi Samurai Go From Toruko No Hoshi  Aşı Takvimi yavru

Daichi Samurai Go From Toruko No Hoshi

Yavru köpeklerimizi tüm hastalıklara karşı korumanın en etkili yolu kesinlikle kaliteli marka aşılar ile doğru zamanlarda aşılama yöntemidir. Aşılama yöntemi köpeklerimizi sadece bulaşıcı hastalıklara karşı koruduğu unutulmamalı ve her zaman yavrularımızı gözlem altında tutmalıyız.Çünkü köpeklerimiz için tek tehdit mikroorganizmalar değildir.İç ve dış parazitler de yavrularımızın gelişimini olumsuz etkiler ve önlem alınmaz ise tehlikeli boyutlarda yavrumuza zarar verir.Bu parazitler ile sağlıklı bir şekilde mücadele etmenin en güzel yolu düzenli aralıklarla köpeğimize rutin antiparaziter uygulamaları yapmaktır.Eğer beslenme için barf diyet seçilmiş ise bu rutin uygulamanın daha sık bir şekilde yapılması gerekmektedir.Tüm bunların yanında yavrumuzu yanlış besleme,kalitesiz mamalar kullanma ya da ev yemeklerinin artığını vermek onların ciddi bir şekilde hastalanmasına ve gelişiminin olumsuz etkilenmesine yol açar.

Aşı Uygulaması Neden Yapılmalı?

Tüm canlılar bir hastalık ile ilk kez karşılaştığında ona karşı bağışıklık sistemi gelişmediği için hastalanmaktadır.Bu sebeble enfeksiyon oluşturma yeteneğini kaybetmiş mikroorganizmalar canlı ile tanıştırılarak o canlının bu hastalık ile tanışması ve ona karşı gerekli savunma sistemlerinin güçlenmesini sağlar.

Köpeğinizin Aşı Programı Nasıl Planlanmalı?

Öncelikle bizden sahipleneceğiniz yavrunuzun iç-dış parazit ve 1. Karma aşısı yapılmış olacaktır. 60 günlük iken yavrunuzu uzman veteriner hekimimiz eşliğinde sizlere teslim ederken nasıl bir aşı proğramı uygulayacağınız anlatılacaktır. Fakat öncelikle sizin tam donanımlı bir hastahane ya da gerçekten bilgili ve güvenilir bir veteriner bulmanız çok önemli.Köpeğinizi götürdüğünüz veteriner hekim kadar sizin de en azından bazı şeyler hakkında bilginizin olması gerekiyor.Veterinerinize gittiğinizde öncelikle köpeğinizin vucut ısısı ölçülmeli ve genel kontrolü yapılmalıdır.Eğer bir enfeksiyon geçiriyorsa önce bu rahatsızlığın tespit edilip tedavisinin yapılması gerekmektedir. Yani bilmeniz gereken hasta olan bir köpeğe kesinlikle aşı yapılmaz.Köpeğinizin bağışıklığı aşıları tamamlanmadığı için zayıftır bundan dolayı başka köpeklerle oynamasına temas etmesine müsade etmeyin. Sokaklar, caddeler her zaman yavrunuz için çok tehlikelidir bu yüzden aşıları tamamlanmadan 5 aylıktan önce kesinlikle sokağa çıkarmamalısınız.Köpeğinizin aşıları tamamlandıktan sonra aşağıda yazılan hastalıklara karşı korunacaktır.Fakat köpeğinizin aşılarının tam olması; yüzde yüz bu hastalığa yakalanmayacağını garanti etmez.Bu yüzden her zaman dikkatli olmamız şart.

 

  1. Kuduz Hastalığı(Rabies)
  2. Corona virüs enfeksiyonu
  3. Kanlı ishal (Parvoviral Enfeksiyon)
  4. Köpek Gençlik Hastalığı(Distemper)
  5. Leptospira Enfeksiyonu (kan işeme ve sarılık hastalığı)
  6. Köpeklerin karaciğer enfeksiyonu(Adenovirus tip-1 / Hepatit)
  7. Köpeklerin üst solunum yolu enfeksiyonu (Adenovirus tip-2)
  8. Viral pnömoni (Parainfluenza enfeksiyonu)

 

Hastalıklar Aşının Tipi 1.Aşılama 2.Aşılama 3.Aşılama 4.Aşılama Tekrarlar
Parvovirüs MLV/İnaktif 5-7 8-11 12-15 16-18 12
Coronavirüs (*) İnaktif 6-8 10-12 12-14 6
Distemper MLV 5-7 8-11 12-15 12
Hepatitis MLV/İnaktif 5-7 8-11 12-15 12
Parainfluenza MLV 6-8 10-12 14-16 12
Leptospirosis İnaktif 9-12 12-46 12
Bordetellosis İnaktif/Canlı 6-8 10-12 14-16 6-12
Kuduz Ölü 12-16 12

(*) Coronavirüs aşısı Distemper ile birlikte yapılmamalıdır.

Bu hastalıkların bir kısmı aynı aşı içerisinde yer alabilir. Bu nedenle aşılar ikili karma, beşli karma gibi isimlerle anılır. Dikkat etmeniz gereken aşı etiketi içerisinde yazan hastalıkları kontrol etmenizdir.