Deri Hastalıkları

/Deri Hastalıkları
Deri Hastalıkları2017-08-29T23:10:51+00:00

Deri Hastalıkları

Akitalar çift katlı özel bir tüy yapısına sahip olduğu için deri hastalıkları genelde çok aşırı yıkama ya da yanlış beslenme sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Normalde kendilerini temizleyebilirler fakat buna rağmen çok sık yıkanacak olurlarsa, özel bir koruyucu tabakaya sahip olan deri, yanlış bir şekilde kullanılan şampuan, sabun vb. maddeler sebebi ile kendisine has koruyucu özelliğini kaybeder ve direnci azalır, tahriş olmasına sebebiyet verir. Bu sebeple mantar, egzema, deri iltihaplanması ve aşırı tüy dökülmesine neden olur.

Yanlış uygulamaların yanında toprakta bulunan pire, kene ve uyuz etkenleri de deri rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Toprakta bulunan pire, kene ve uyuz etkenleri kış uykusuna yatarlar. Havaların ısınması ile beraber konakçı olarak yaşayabilecekleri hayvanları hedef olarak seçerler. Kene kancaları yardımı ile, pire de delici organları ile hayvanlardan kan alarak yaşamını sürdürürler. Uyuz etkenleri ise deri altına yerleşerek kan emerler ve bunları tespit etmek pire ve keneye göre daha zordur. Bunun yanında insana bulaşma olanağı da çok kuvvetlidir. En belirgin şekli kaşınma, derinin kalınlaşması ve sedef şeklini almasıdır.

Akitalar da önemli bir rahatsızlık da egzemadır. Bunun en önemli sebebi yüksek proteinle beslenme, vitamin eksikliği ya da her ikisinin aynı anda görülmesidir. Köpeğinizin kaşınması sonucu ortaya çıkan bu yaraların öncelikle tüyleri temizlenmeli ve lokal ilaç uygulanmalıdır. Fakat veteriner hekiminizin onayı olmadan kesinlikle bir ilaç kullanılmaması gerekir. Vitamin eksikliğinin sebep olduğu deri rahatsızlıklarında eğer tüy dökülmesi A,D ve H vitamini eksikliğinden kaynaklanıyorsa kaşıntı olmaz. Derinin tüy tutma özelliği kaybolur ve seyrekleşmesine sebebiyet verir. Kısırlaştırma operasyonları da tüy dökülmesine sebebiyet verebilir. Dişi de östrojen, erkek köpeklerde de testesteron hormonunun eksikliği aşırı tüy dökülmesine sebebiyet verir. Tedavisi eksik olan hormonun düşük dozlar ile köpeğe verilmesidir.

Köpeğinizi düzenli olarak taramanızın vücuduna faydaları vardır. Öncelikle hayvanda olan pire ve kenelerin tarağa takılması ile farkına varmamızı sağlar. Ayrıca vücuttaki ölü tüylerin atılmasına, sinirlerin uyarılmasına ve yeni sağlıklı tüylerin çıkmasına yardımcı olur.
Akitalar için ilkbaharın bittiği ve yazın başladığı anlarda tüy değişimi zorunludur. Özellikle köpeğinizin bu dönemi hızlı bir şekilde atlatması için Furminatör taraklardan faydalanabilirsiniz.