FCI Akita Standartları

/FCI Akita Standartları
FCI Akita Standartları2017-11-07T05:52:28+00:00

FCI Akita Standartları

FCI AKITA IRK STANDARTLARI  FCI Akita Standartları IMG 4861FCI AKITA IRK STANDARTLARI  FCI Akita Standartları IMG 4860FCI AKITA IRK STANDARTLARI  FCI Akita Standartları IMG 4859FCI AKITA IRK STANDARTLARI  FCI Akita Standartları IMG 4857FCI AKITA IRK STANDARTLARI  FCI Akita Standartları IMG 4856

FCI Kurallarına Göre Akita Standardı
Orijini: Japonya

KULLANIM AMACI: Refakat köpeği

FCI’NIN SINIFLANDIRMASI: Grup 5 (spitz ve primitif)

5.Bölüm (Asya Spitzi ve ilgili türler-ırklar)

Kısaca Japon köpekleri normal boyutlardaydı ve büyük ırk mevcut değildi.Geçmişi orta büyüklükte avcı köpeği olarak Akita adasında 1600 ile 1800 lü yıllara dayanmaktadır. Bu bölgedeki insanların köpek dövüşlerini sevmesinden dolayı dövüşlerde kullanılmıştır. Sonrasında bu köpek türü maden mühendisinin sahip olduğu mastif benzeri bir köpek ve iri bir dövüş köpeği olan Tosa inu dövüş köpeği ile çaprazlanmıştır. Akitaların en büyük özelliği sivri kulaklarıdır. 1900 lü yıllarda köpek dövüşleri yasaklanmış ve bu ırk koruma altına alınmıştır. Sonrasında yapılan ırkı geliştirme çalışmaları sayesinde bugünkü akita ırkı elde edilmiştir.
Fiziksel Görünüm: Asil duruşlu, iri yapılı görüntü itibariyle çok sağlam bir yapısı vardır.Son derece muhteşem bir görüntüye sahip asil ve ağırbaşlıdır.

Karekter ve Siması: Sima olarak oldukça sakindir sahibine aşırı sadık ve koruyucu bir yapısı vardır..

Kafa Bölgesi: Çok orantılı ve simetrik vücuda sahiptir. Düz bir alnı ve yukarıya patlamış iri bir kafa yapısına sahiptir.
Yüz Burun Göz Ağız Yapısı: Burun geniş bir yapıya sahip ve uc tarafa dogru siyahlaşan bir yapıya sahiptir. Ağız olarak çok güçlü bir çene yapısına sahip biraz da uzundur. Dişleri çok keskin ve inanılmaz güçlüdür.
Dudak Yapısı: Toplu sarkmayan bir dudak yapısı vardır.
Yanaklar: Çok aşırı gelişmemiş orta seviyede.
Gözler: Yapı olarak küçük bir üçgen şeklindedir. Renk olarak kahverengi tonlarındadır.

Kulaklar: Kalın ve üçgen bir yapıya sahip olmakla birlikte hafif bir şekilde öne eğim gösterir.
Boyun: Gösterişli ve kalın bir yapıya sahiptir, dengelidir.
Gövdesi: Sağlam dümdüz güçlü bir gövdeye ve kaslı, enli bir bele sahiptir.
Kuyruk: Gösterişli toplu ve arka tarafa doğru farklı şekillerde kıvrıktır.
.
Renk: Kızıl diye tabir ettiğimiz kahverengi ve beyaz renklidir. Beyaz rengi hariç bütün renklerde bir urajiro uyumu olmak zorundadır. Urajiro ( Boyun,gövde,göğüs,kuyruk,bacakların iç kısımları,boyun,yanak ve ağızda ki beyazımsı renk tonu)

Boy Ölçüleri : iki kürek kemiği baz alınarak tespit edilen yükseklik: erkekler 60-70cm, dişiler 55-65 cm arasındadır.
Bu özellikler haricinde bir özellik bulunması yarışmalardan diskalifiye ve üretiminin uygun olmadığı anlamına gelir. Örnek olarak diş eksikliği, kısa kuyruk, kulakların dik durmaması, long coat (uzun tüy) tüy yapısı.