Japon Akita Inu Özellikleri

/Japon Akita Inu Özellikleri
Japon Akita Inu Özellikleri2017-10-10T13:45:25+00:00

Japon Akita Inu Özellikleri

Japon Akita Tutkusu

Öncelikle tüm akita severlere merhabalar. Bizim için bir aşk tutku olan Akita ırkının Türkiye de tanıtılması, geliştirilmesi için bir misyon üstlendik ve bu ırkın Türkiye de doğru bir şekilde insanlar tarafından sahiplenilebilmesi için Akita Inu ırkının federasyona bağlı resmi üreticisiyiz.

Amacımız Türkiye’de Akita ırkını korumak ve geliştirmek adına yurt dışında ki kan hatlarını araştırarak ırk standartlarına uygun olan en kaliteli damızlıkları Türkiye ye getirmek ve siz değerli üyelerimize en üst seviye yavrularımızı sunmaktır. Bunun yanında Türkiye de akita sahiplerine bu ırkın özelliklerini anlatmak, davranışlarını ve karşılaşabilecekleri sorunlar ile ilgili yardımcı olmak, Türkiye de ki ilk resmi üretici olarak diğer üreticilere örnek teşkil etmek, bilinçlendirmek,Akita üretimi konusunda insanları doğru bir şekilde yönlendirmektir.

Yuuki Go From Hachimantai  Japon Akita Inu Özellikleri Yuuki Go From Hachimantai 2

Akita üretimi konusunda kriterlerimiz FCI veKIF ın kurallarıdır. Dünya da artık Türkiye de de güzel köpek üretilebildiğini,eğitilebildiğini ispatlamış olduk anlatmış olduk güzel oldu. Kouun 5 yaşında bir erkek damızlığımız. Yavruluk ve yetişkinlik zamanında girdiği tüm yarışmalarda genelde hep ön sıralarda yer aldı soyağacı çok sağlam çok iddaalı bir kan hattına sahip. Zaten sizde farkediyorsunuz fizik ve görüntü olarak çok özel bir show köpeğidir. Çok asil eğitimli sosyal bir show köpeği fakat yanımda bana karşı yapacağınız ters bir harekette direk olarak sizi etkisiz hale getirmesine neden olabilir.

Akita ırkının en güzel özelliği de bu koruyucu yapısı ,sahibine sadık olması ve bu koruyuculugunu yaparken aileye olan yakınlığını da kaybetmemesi tabiki.Hırsıza karşı koruyucu, Alan koruyucu.Dünyanın en popüler ırklarından birisi akita inu,Türkiye de de aynı şekilde popüler olmaya devam ediyor.Bunun tabi sebeblerinden kısaca bahsetmek istersek bildiğiniz gibi hem aile ile olan sosyal ilişkisi ,sosyal yapısı, hem zekası, hem sadakati ve tüm bunların dışındada aynı zamandada bir koruyucu köpek özelliğini kaybetmemesi, ve bu konuda çok başarılı olması , ve tabi fiziksel olarak asil görüntü ,estetik görüntü bunlarıda göz önüne alırsak zaten ortaya mükemmel bir tablo çıkıyor onun içinde bu kadar dünya da popülaritesi yüksek bir ırk.

Akita özel bir ırktır ve sahiplenirken acele karar vermemek gerekir. Doğru kan hattını bulmak,eşleşme zamanını beklemek,o aradaakita ırkı hakkında araştırma yapmak,beslenmesi, eğitimi konusunda sahiplenecek kişilerin kendilerini geliştirmesi şarttır.Malesef Türkiye de köpek kültürü çok iyi seviyelerde olmadığı için herkesin dikkatli olması gerekir. Genellikle yavru köpeklerin hepsi çok tatlıdır ve birbirine benzerler o yüzden kesinlikle soy hattı belli olmayan merdiven altı üretim yapılan yerlerden kesinlikle yavru alınmamalıdır.

Malesef insanlara melez yavruları anne altından anne sütünü emme süresi dolmadan ayırıyorlar ve akita diye satıyorlar bunun sonucunda insanların hem duygularıyla oynuyorlar ,anne sütünü yeteri kadar emmedikleri için bağışıklık sistemleri güçlü olmuyor ve çok çabuk hastalık kapıyorlar.Sonuçta hem paranız boşuna gidiyor ,hem zamanınız boşuna gidiyor ve malesef en ufak bir hastalık yüzünden yavrunuzu da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.O yüzden resmi üretici evrakları olmayan hiçbir yerden yavru almamalısınız. Akitalarımız Türkiye deki tam donanımlı sayılı hayvan hastahanelerinden birisi olan Antalya Internatinal Hospital tarafından devamlı kontrol altındadır.

Arashi Samourai Go From Hachimantai  Japon Akita Inu Özellikleri Arashi Samourai Go From Hachimantai

Doğum öncesinden,doğumuna ,yavruluk döneminden sahiplerine teslim edilinceye kadar her şeyi ile Filiz Hanım ve ekibi bizzat ilgilenmektedir. Kendisine de ayrıca teşekkür ederim huzurunuzda. Akitalar çok özel bir tüy yapısına sahip olduğu için kuru mama dışında kesinlikle başka bir şey verilmemesi gerekiyor .Yavruluk döneminde 6 saatte bir beslemeyi öneriyoruz fakat mama kabı önünde en fazla 10 dakika kalmalı 10 dakika sonra mama kabı kaldırılmalı sadece bol su bırakılmalı önünde. Bunun sebebi mama yeme zamanını yavrunun öğrenmesi ve mamadan sıkılmaması. Eğer sürekli önünde mama kalırsa bu sefer iştahsız olur ve mamadan sıkılır. Öğün sayısı 7-8 aylık olduktan sonra 2 ye düşürülebilir gelişimine göre ilerleyen yaşlarda da tek öğün yeterli olur. Biz köpeklerimizi Orijen, Acana, ND gibi kaliteli mamalar ile besliyoruz. Zaten bu mamaların içerisinde bütün vitaminler bulunduğu için ekstra bir şey vermenize gerek yoktur.

Akitalar dünyanın en sadık ırkı olarak bilinirler.Yapı olarak güçlü, sağlam insanları kendine hayran bırakan asil bir duruşu vardır. Özgürlüklerine çok düşkün olmalarının yanında cesur, gözü pek, duygusal ve dikkati yüksek çoğunlukla da uysal bir ırktır.Tehlike hissettikleri anda koruyucu köpek özelliği devreye girer ve sizi korumak pahasına canını bile feda edebilecek kadar sadık ve güçlü bir yapısı vardır.Japonya da bazı aileler bakıcı olarak bile kullanmışlardır. Arkadaşlık konusunda aile üyelerine karşı çok güvenilirdir fakat başka hayvanlara tahammülü yoktur.Fakat yavruluktan itibaren beraber büyürse kedilerle bile arkadaşlık kurabilir.Aile üyelerine karşı çok hassas ve sevgi doludur o yüzden eve gelen misafirlerden bile sizi kıskanabilir. Eğitim konusunda çok erken başlamakta fayda vardır, çünkü özgürlüğüne düşkün bir ırk olduğu için bu özelliğini biraz törpülemek gerekir.Evde bakmayı düşünen kişiler için en güzel özellikleri çok fazla havalamamasıdır. Yılda iki kez tüy değişim dönemleri vardır bu dönemlerde furminatör taraklar ile taranırsa bu dönemi hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.Bir diğer konu da akitalar çok iyi bir avcı özelliğine sahiptirler, yoğun kar altında bile avlanabilirler.Japonya da insanlar birbirlerine iyi dilek dilemek ve sağlık getirmesi için akita heykelleri hediye ederler.

Tuvalet eğitimi anne altında başlıyor aslında 1 aylık oluncaya kadar annenin sorumluluğunda bütün temizlikleri anne tarafından yapılıyor. Daha sonrasında günde 5 6 kez yavrularımızı düzenli olarak bahçeye çıkarıyoruz ihtiyaçlarını giderdikten sonra annelerinin yanına bırakıyoruz böylece yaşam alanını temiz tutmayı öğreniyorlar. Bunun yanında zaten akitalar gerçekten çok temiz bir ırk ve iddia ediyorum tuvalet eğitimini en kolay öğrenen ırktır.

Japon Akita Özelikleri

Akitaların karekteristik özellikleri bir kaç cümle ile anlatılacak bir konu değildir.Akitalar özgürlüklerine çok aşırı düşkün bağımsızlığı seven güçlü bir ırktır. Herkes bekçi , çoban köpeği olarak tanır ve akitalar tehlike hissetmedikçe nerdeyse hiç havlamamaktadırlar. Ama havladığı zaman çıkardığı ses son derece gür kalın ve ciddi bir uyarı niteliğindedir. Çok erken eğitime başlanması gerekir bazı özelliklerinin bir sınırı olduğunu bilmesi için.

Her zaman özel ve birinci olmak isterler. Örnek olarak yemeği ilk yemek , bulunduğu ortamdan ilk çıkan, giren gibi bütün ilginin kendilerinde olmasını isterler. Bütün bu özelliklerine rağmen muhteşem bir hayat arkadaşıdır çünkü asıl en belirgin özelliği sahibine karşı duyduğu muhteşem sevgi ve sadakat duygusudur. Korkmak gibi bir özellikleri yoktur sahibi için gerekirse canını bile feda edebilir.Fiziksel olarak ne kadar güçlülerse duygusal olarakta o kadar hassastırlar. Belirli bir yaştan sonra sahibin değişmesini kabullenemezler.

Gerçek sahibinin bir gün geleceği ümidi ile yaşarlar.Dişileri erkeklere göre daha sevgi delisidirler. Erkekler de sevgi görmek isterler ama o baba duruşundan çoğunlukla taviz vermezler ve asildirler. Evin çocuklarına karşı aşırı düşkündürler ve misafirlerin çocukları kesinlikle uzak tutulması gerekir. Sahiplerine karşı çok dikkatlidirler,sahiplerinin canını yakmamak için son derece dikkatlidirler.

Nadiren mama kıskançlığı olabilir bazılarında. Akitalar sahiplerini hiçbir zaman sıkmazlar, bir gölge gibi takip ederler. Sabırla sahibinin onunla ilgileneceği zamanı beklerler. Her yaştan insanlarla iyi geçinirler hatta bazıları hasta bakıcılığı hizmetinde kullanılmaktadırlar.Başka köpeklerle yavru döneminde beraber olmadıysa kesinlikle anlaşamaz. Kendi cinsiyetinden bir köpeği her zaman rakip olarak görür ve anlaşamaz.