SADAKATİN SEMBOLÜ HACHIKO

/SADAKATİN SEMBOLÜ HACHIKO
SADAKATİN SEMBOLÜ HACHIKO2017-08-30T01:53:40+00:00
Hachiko  SADAKATİN SEMBOLÜ HACHIKO haciko final movie poster

HACHIKO

Sadakat duygusunun ve karşılıksız sevginin en bilinen örneğidir Hachiko. Heykeli dikilen adına şarkılar yazılan, filmler çekilen bir köpeğin hikayesidir. 1924 yılında,Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan Japon profesör Hidesaburo Ueno yavru bir Akita Inu edinir. Köpeğinin ismini Japonca’da sekiz tane anlamına gelen Hachiko koyar. Beraberliklerinin çok kısa süreceğini bilmeden,evrensel bir efsane haline gelecek çok özel bir ilişki yaşarlar birlikte. Her sabah üniversitedeki işine gitmek üzere metroya yürüyen sahibine eşlik etmeye başlar.

Hachiko  SADAKATİN SEMBOLÜ HACHIKO hachi a dogs tale richard gere

Önce Hachiko,Sonra, üniversite dönüşlerinde de metro durağında görmeye başlar.Sahibi onu,Bu akıllı köpek birkaç gün içerisinde sahibinin dönüş saatini hesaplayıp onu karşılamaya gitmeye başlamıştır.Hachiko hiç aksatmadan sahibini metroya bırakır her sabah,her akşam aynı saatte metro durağının kapısında bekler.Bir rutin haline gelen işe bırakma işten alma ilişkisi etraftaki insanlar tarafından da fark edilir çok geçmeden zaten.Bir yıl boyunca onlarca insanın şahitliğiyle bu seremoni sürer gider.Bir akşam her zamanki saatinde metrodan çıkanlar arasında yoktur profesör.Hachiko gözleri metronun kapısında gece boyu bekler,Bir sonraki akşam,sonraki akşam.Profesör o trenden hiç inmez.Hachiko’nun nöbeti başlamıştır artık,profesör ise çalıştığı üniversitede kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.

Hachiko  SADAKATİN SEMBOLÜ HACHIKO Hachiko 1

Haftalar,aylar,yıllar boyunca Shibuya istasyonunun kapısında bekler sahibini Hachiko,10 yıl Hiç bıkmadan, hiç şaşırmadan her gün,aynı saatte nöbettedir.Efsane gittikçe yayılmaya başlar insanlar hatıra fotoğrafı çekilmek için metro istasyonunu ziyaret etmeye,Hachiko’nun bakımını yapmaya başlarlar.12 yaşındayken metronun kapısında ölür.Hachiko hala,metronun o kapısı Hachiko Çıkışı olarak bilinir.Japonlar,sadakatin ve insan hayvan ilişkisinin bir sembolü olarak ölümünden hemen sonra aynı istasyona heykelini dikerler Hachiko’nun Yakın tarihte 2015 yılında Tokyo Üniversitesi bir heykel daha tasarlar Hachiko adına,profesör anısına kampüs içerisine yerleştirirler.Her yıl Hachiko’nun ölüm yıl dönümü olan 8 Nisan’da bütün hayvan severler heykelin önünde buluşuyorlar.Bilirlerki Bir çok insanın yapamadığı Sadakat ve Vefa Duygularını Akita Cinsi bir köpek olan Haçiko Yaşamı boyunca sahibine duyduğu Sevgisiyle,Hayvan Severlerin Gözünde Ölümsüz Olmuştur…