Shiba Inu Tarihçesi ve Özellikleri

/Shiba Inu Tarihçesi ve Özellikleri
Shiba Inu Tarihçesi ve Özellikleri2017-08-27T18:22:33+00:00

Bilimsel adı: Canis lupus familiaris
Üst sınıf: Köpek
Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
Köken: Japonya
Boy: Erkek: 35–43 cm, Dişi: 33–41 cm
Kilo: Erkek: 8–11 kg, Dişi: 6,8–9 kg

Kelime olarak Shiba Japonca da ‘’çırpı’’ anlamına gelir ve ağaç ve yaprakların sonbaharda kırmızı renge bürünüp çalı halini almış şeklini yansıtır. Eski bir Nagano lehçesinde kelime olarak küçük anlamına da gelir. Bu nedenle Shiba Inu ‘’Küçük Brushwood Dog ‘’ olarak ta bilinir.

Shiba Inu  Shiba Inu Tarihçesi ve Özellikleri Shiba Inu Tarih  esi 300x170

SHIBA INU GÖRÜNÜM

SHIBA INU GÖRÜNÜM

Shiba vücudu iyi gelişmiş ve kaslı uyumludur. Erkekler omuz hizasında 35-43 cm, dişiler 33-41 cm arasındadır. Erkekler ortalama 10 kg. , dişiler 8 kg. dır. Çift kat tüy yapısı vardır. Tüyleri kürk gibidir ve hatta tilki gibi bir görünüme sahiptir. Kuyruğu uzun kıvrık tüylüdür. Shibalar kızıl,siyahve kahverengi renkte olabilirler( tüyleri kırmızı renkte uçları siyah olabilir.)
Shiba dış kaplama sert ve düz ve astar yumuşak ve kalın olmak üzere kaplanmış iki katıdır. Kürk, kısa ve hatta tilki gibi yüz, kulaklar ve bacaklarda olduğunu. Koruyucu tüyler vücudu uzak durmak ve uzun omuz yaklaşık 4 ila 5 cm (2 1 1/2) ‘dir. Kuyruğu saç uzun biraz ve bir fırça açık duruyor. Shibas, kırmızı, siyah ve kahverengi, ya da susam (siyah uçlu kıllar kırmızı), olabilir [7] bir krem, devetüyü ya da gri astar. Gerekli işaretler “urajiro” olarak bilinen bu renk, Amerikan Kennel Club tarafından “büyük hata” olarak kabul edilir ve kasıtlı bir gösteri köpek yetiştirilen asla ama onlar da beyaz (krem) olabilir (白 裏?) değildir gözle görülür; “Urajiro” kelimenin tam anlamıyla çevirir “alt beyaz”. [2] Tersine, bir beyaz (krem) kat İngiliz Kennel Club cins standardına göre mükemmel kabul edilebilir.

Shiba Inu  Shiba Inu Tarihçesi ve Özellikleri Shiba Inu Gorunum 300x170

SHIBA INU MİZAÇ

SHIBA INU MİZAÇ

Shibalar akitalar gibi özgürlüğüne düşkün ırklardır. Bazen koruyucu özelliklerinden dolayı saldırganlık gösterebilirler. Avcılık özellikleri gelişmiştir. İyi bir iz sürücüdür.Diğer küçük köpekler ve küçük çocuklarla iyi geçinebilmesi için çok erken sosyalleştirme çalışmalarına başlanması gerekir. İtaat eğitimleri çok faydalıdır bu konularda. Yavruluk döneminden itibaren bir kedi ile beraber büyürse iyi bir etkileşim içine girebilir.Bunun yanında Shibalar asil ,cesaretli, doğal bir yapısı vardır. Özgürlüğüne düşkün olmasından dolayı yabancılara karsı özellikle toleranslı davranmayabilir , bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Diğer ırk köpekler ile iyi geçinemez baskın bir karekteri vardır. Bir çok makalede ‘’cesaretin ruhu’’ olarak bahsedilir. Genel olarak çok temiz bir ırktır ve koruma özelliği ile dikkat çeker. Kediler gibi patilerini ve bacaklarını yalayarak temizlerler.Tuvalet eğitimini kolay ögrenirler. Tehlike hissettiğinde çığlık şeklinde yüksek bir ses çıkarabilir. Kendisine rakip olarak bir köpek gördüğünde de aynı tepkiyi verir. Ayrıca sahibi ile uzun süre ayrı kaldıktan sonra onu görürse mutluluktan dolayı da aynı sesi çıkarır.

Shiba Inu  Shiba Inu Tarihçesi ve Özellikleri Shiba Inu Mizac   300x170

SHIBA INU TARİHİ

SHIBA INU TARİHİ

Shiba Inu 19. y.y. da modern ırkların ortaya çıkmasıyla keşfedilmiştir.
Shiba Inu ikinci dünya şavaşı sırasında gıda kıtlığı ve salgın yüzünden nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Sonraki tüm shibalar sadece kalan 3 kan hattından türediler. Nagano Prefecture, Gifu Prefecture dan Mino Shiba isimli Shinshu Shiba ve Shinshu Shibas kalan sağlam kan hatlarıdır. Japon köpeklerinin koruma altına alınmasıyla 20. Yüzyilın ortalarında shiba inu da özellikleri bamımından kombine edilmiştir. 6 Aralık 1934 yılında Shiba Inu japon ırk standartları tanımlandı ve Nippo tarafından tanındı. Japon Köpek Koruma Derneği çabaları ile Kültür varlıkları kanunu na dahil edilip Japonya’nın Tabiat Anıtı olarak tanımlandı. 1954 yılında ilk Shiba Inu ABD’ ye getirildi. 1992 yılında American Kennel Club tarafından tanındı ve ırklar arasına eklendi. Bununla birlikte Amerika’da popüleritesi artmaya başladı. Bunların ortalama yaşam süresi 12-15 yıl arasındadır. Egzersiz ihtiyacını karşılamak için günlük yürüyüşler yapabilir uzun ve sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz. ‘’Pusuke’’ olarak bilinen Shiba Aralık 2011 de 26 yaşında ölmüştür ve bilinen en fazla hayatta kalan shiba inudur.